מאמר השבוע

אבעבועות רוח

כל מה שרציתם לדעת על אבעבועות רוח אצל תינוקות וילדים

אבעבועות רוח הינה מחלה שכיחה אצל ילדים, ועל אף שהיא יכולה להרתיע רבים מאיתנו כמבוגרים, היא נחשבת לקלה במיוחד וכזו שחולפת מעצמה.

סימני המחלה משאירים מקום קטן מאוד לספק באשר לזיהויה כאשר התופעה השכיחה והמוכרת ביותר היא הופעתם של פצעים שטוחים ואדמדמים על פני העור. בשלביה המאוחרים יותר של המחלה, הופכים הנגעים לשלפוחיות, אז יש למנוע גרד ככל הניתן.

האם ניתן למנוע את המחלה מלכתחילה?

על אף הטרנד המדאיג למניעת חיסונים מוכרים וחשובים, אבעבועות רוח אצל ילדים מחוסנים היא תופעה נדירה למדי. את החיסון ניתן לבצע החל מגיל שנה במסגרת טיפת חלב. יש לציין כי לאחר החיסון ייתכנו תופעות לוואי מסוימות, אך הן אינן שכיחות ולרוב כמעט ואינן מורגשות.

בבית הספר היסודי, מתבצעת ההשלמה עם הזריקה השנייה המחסנת את הגוף ומונעת את הופעתה של המחלה.

האם חשוב לחסן את הילד כנגד אבעבועות רוח?

כן, ולא רק בגלל שמדובר במחלה מדבקת למדי. אבעבועות רוח אצל ילדים נחשבת למחלה פשוטה בגילאים אלו, ולמחלה מסוכנת לגילאים מבוגרים אשר טומנת בחובה אפשרות לסיבוכים והחמרה. עם מתן החיסון, אינכם רק מונעים מילדיכם את אי הנוחות הרבה המלווה את המחלה, אלא גם מבטיחים את בריאותם בגיל בגרות.

הגורמים למחלה

חלקנו מכירים את שמו הגנרי של הנגיף המדבק עם הופעתם של פצעי חום בעת חילופי העונות, הלא הוא ההרפס. על כן, אין זו הפתעה כי לאבעבועות רוח בילדים הדבקה מהירה וכמעט מידית.

מחלת אבעבועות הרוח נגרמת על-ידי נגיף ממשפחת ההרפס העונה לשם ווריצלה זוסטר (Varicella zoster). נגיף זה אחראי גם על מחלה מוכרת נוספת שכיכבה עד לא מזמן במסכי הטלוויזיה בשם שלבקת חוגרת.

זמן הדגירה

זמן הדגירה הוא ארוך במיוחד. בעוד שבשפעת, זמן הדגירה הינו כשבוע, הרי שנגיף זה יכול לדגור בגוף הילד לאורך 3 שבועות תמימים, אז תתחיל המחלה לקבל את תסמיניה המוכרים. גם בשלבים אלו, יכולים הילדים להדביק זה את זה באופן כמעט בלתי נמנע, זאת לאור חוסר הידיעה שהם נושאים את הנגיף, ולאור תנאי ההיגיינה שמטבע הדברים אינם ניתנים לשליטה מלאה.

כיצד ניתן לטפל במחלה?

המחלה עוברת מעצמה והטיפול במחלה בא במטרה להקל על התסמינים בלבד ולמנוע את החמרתם. חשוב לזכור כי נגיף איננו בר טיפול, זאת לעומת חיידקים אותם ניתן לחסל באמצעות טיפול אנטיביוטי מתאים.

בין הטיפולים הנפוצים והמומלצים ביותר ניתן למנות: תרופות לשיכוך כאבים והורדת החום, הקפדה על שתייה מספקת המסייעת בהורדת החום באופן טבעי, מתן תרופות אנטי היסטמיניות להפחתת הגרד, שימוש במשחות להקלה ושמירה יתרה וקפדנית על היגיינה.

מהו משך המחלה?

אבעבועות רוח אצל ילדים אורכת כשבוע ולאחר מכן הגוף מחוסן באופן טבעי מפני הנגיף.